yzop lékařský

U nás se v přírodě s yzopem lékařským (Hissopus officinalis) nesetkáme, nezplaněl, protože obtížně přečkává naši mrazivou a mokrou zimu. Zato dříve jsme ho ale našli na každé zahrádce, obvykle pod kuchyňským oknem těsně u domu, kde je i v zimě natolik teplo, že tato trvalka přežije. Obliba yzopu se dnes vrací s oblibou středomořské kuchyně, jejíž je nedílnou součástí.

V kuchyni zdobí a voní
Semínka yzopu jsou k dispozici po celý rok, můžete ho tedy vysévat i víckrát za zimu, pokud ho chcete nasušit a sklidit, když čerstvě vykvete. Po sklizni totiž bude obrážet dost dlouho a v interiéru by vám takový truhlík moc parády nenadělal. Na jaře tedy raději přesaďte ostříhaný yzop do zahrádky a nechte ho volně růst dál, na okno si vysejte nový. Truhlík nebo květináč musí být dostatečně hluboký, protože yzop má dlouhý kořen. Na dno nádoby dejte vrstvičku hrubého písku a na ni hlinitopísčitou zeminu, aby voda dobře odtékala, yzop nemá rád přemokření. Půdu má raději mírně zásaditou, pokud tedy přihnojujete, tak vápenitým hnojivem. Nenechávejte vodu v misce, raději zalévejte jen shora, méně, zato pravidelně třikrát týdně. Bylinka se vám odmění rychlým růstem, brzy budete mít v truhlíku pěkné keříčky. Původní yzop má klasy modrých květů, dnes ale můžete pořídit semínka směsi s květy modrými, bílými i růžovými. Truhlík osetý barevnou směsí vypadá nádherně. Vůně je ostřejší, zemitá, do kuchyně se výborně hodí. Čerstvé se používají drobné tuhé lístky a špičky květů, na sušení je nejlepší plně kvetoucí klas.

Venku potřebuje teplo a slunce
Teplomilná bylinka u nás jako trvalka poroste na teplých a chráněných místech. Můžete ho ale vysévat každý rok, na sušší, osluněné místo do lehké půdy. Vykvete vám na vrcholu léta bohatými klasy. Yzop je v květu velice pěkný, nemusíte ho tedy rozhodně skrývat v koutku užitkové zahrady, klidně ho vysejte mezi letničky. Zvlášť hustý porost směsi barev vytvoří krásný letní záhon.

V kuchyni i v lékárničce
Jako koření se specifickou nahořklou chutí a silnou vůní se používají lístky do omáček, salátů, nádivek, na dochucení luštěnin, ale také k dušenému hovězímu a do grilovacích marinád. Z yzopu se připravuje také aromatický hořký likér. Na sušení do zimní lékárničky se trhá rozkvetlá nať. Koktejl látek obsažený v silici, hořčiny, organické kyseliny, minerály a třísloviny se ve formě odvaru využívá při léčbě průdušek, působí desinfekčně a antibakteriálně. Příznivě působí i na trávicí trakt. Yzop naložený ve víně má údajně afrodiziakální účinky. Zcela jistě ale studený čaj potlačuje pocení a návaly, což pomáhá hlavně ženám v klimakteriu. Éterický olej z yzopu stahuje a tonizuje pokožku, při akné zabraňuje vzniku jizev. V aromaterapii se hodí při rýmě, ale také při únavě a pocitu vyčerpanosti. Je močopudný, odhleňuje, pomáhá při špatném močení, povzbuzuje chuť k jídlu, má projímavé účinky, rozhání větry, sílí nervy a zrak, tiší bolesti, kašel a křeče, působí proti revmatismu, TBC, působí protizánětlivě. Povzbuzuje trávení, snižuje pocení, užívá se při nervové vyčerpanosti. Zevně jako obklady a koupele při ekzému a nehojících se ranách.

Láká včely, odpuzuje bělásky
Yzop je významnou medonosnou rostlinou, včely se na jeho květech rády pasou. Zato bělásci neúnavní kladeči vajíček, z nichž se líhnout stovky žravých housenek, které jsou metlou záhonů s kapustou a zelím nesnášejí aroma yzopu, takže přirozenou ochranou vaší košťálové zeleniny může být vysazení této bylinky okolo zeleninového záhonku nebo mezi sazenice zelí a kapusty. Navíc je takto upravený záhon i velmi dekorativní a poskytuje potravu včelám a čmelákům.

yzop lékařský

40,00 Kč / 1.48 €

modrá ozdoba kuchyně - hyssopsus officinalis - používá jako léčivá rostlina a koření. Mírní trávící obtíže, je vysoce účinný proti zánětům a proti nadýmání, působí dezinfekčně až antibioticky. Podobný účinek se projevuje

Skladem

Napište si o radu s výběrem květin!

Informace o ochraně osobních údajů

Tento formulář neslouží pro objednávky.

Zpráva bude odeslána na náš e-mail, odpovíme Vám nejpozději do 2 pracovních dnů. Většinou to ale bývá do pár hodin.

Rychlý kontakt

LUKON BULBS
503 61 Lovčice 30

lukonbulbs@mybox.cz
+420 495 482 377
+420 495 482 378

Poradíme vám:


Ing. Pavel Nejedlo