EU

Ženšen pětilistý

Doporučujeme Doporučujeme
Od nejlevnějšího Od nejlevnějšího
Od nejdražšího Od nejdražšího
Podle názvu Podle názvu
[] []
= =
Ženšen pětilistý

60,00 Kč

Ženšen pětilistý (Gynostemma pentaphyllum) nebo také jiaogulan je v tradiční čínské medicíně považován za přírodní prostředek proti stárnutí s jehož pomocí lze dosáhnout dlouhověkosti. Jeho příznivý vliv na lidské zdraví potvr

Skladem

Ženšen pětilistý (Gynostemma pentaphyllum) nebo také jiaogulan je v tradiční čínské medicíně považován za přírodní prostředek proti stárnutí s jehož pomocí lze dosáhnout dlouhověkosti. Jeho příznivý vliv na lidské zdraví potvrzuje i fakt, že v oblastech, ve kterých se pravidelně popíjí čaj připravený z této rostliny, žije nejvíce lidí starších 100 let. Mezi další léčivé účinky této rostliny patří příznivý vliv na srdce a krevní tlak, který může snížit, pokud je vysoký a zároveň, pokud je nízký, zvýšit. Snižuje také hladinu cukru a cholesterolu v krvi, posiluje nervový systém a působí jako prevence rakoviny. Pětilistý ženšen se říká této bylině proto, že obsahuje určité látky (gypenosidy) velmi podobné látkám, které se nachází i v pravém ženšenu (Panax ginseng). Ženšen pravý se však ve srovnání s ženšenem pětilistým pěstuje velmi obtížně, což se odráží i na cenách produktů z něho vyrobených, které jsou bohužel velmi vysoké.

Jak jsme se už zmínili, je jiaogulan popínavá rostlina, proto je vhodné společně s ní do květináče umístit oporu, popř. ji můžeme vysadit do závěsného květináče a pěstovat ji v převislé formě. Jiaogulan je mrazuvzdorná rostlina, která je vydrží až -15 °C mráz. Pokud rostlinu vystavíme mrazovým teplotám (přes léto na venkovním stanovišti dorůstá až 2 m), musíme počítat s tím, že nadzemní výhony uhynou. V takovém případě omezíme zálivku, zeminu udržujeme jen mírně vlhkou. Na jaře však rostlina, která přezimuje v kořenech, růst zase obnoví. Během vegetační sezony by však substrát měl být stále vlhký, rostliny zaléváme odstátou vodou do podmisky. Nadbytek nebo nedostatek vody může zapříčinit poruchy v růstu. Nejlépe se jiaogulanu daří, umístíme-li ho na slunce nebo do polostínu. Substrát by měl být humózní, ale propustný (písčitohlinitý). Během léta jiaogulan hnojíme každých čtrnáct dní zředěným organickým hnojivem. Nejlépe se jiaogulanu daří, umístíme-li ho na slunce nebo do polostínu. Substrát by měl být humózní, ale propustný písčitohlinitý. Během léta jiaogulan hnojíme každých čtrnáct dní zředěným organickým hnojivem. Přezimovat by měla rostlina na světlém místě, teplota jí vyhovuje pokojová nebo nižší (nejméně 10 °C), nutností je také omezená zálivka. Listy můžeme sbírat celoročně. Můžeme je použít na přípravu zeleninových salátů nebo z nich připravovat čaj. Několik lístků přelijeme teplou (ne však vroucí) vodou. Čaj můžeme připravovat také ze sušených listů, kterých na jeden šálek použijeme cca 1 g (přibližně kávová lžička) a necháme louhovat po dobu 3 minut. Ačkoliv nebyly zjištěny žádné nepříznivé vedlejší účinky způsobené užíváním této byliny, doporučuje se denně vypít maximálně čtyři šálky. Čaj z jiagulanu má nasládlou chuť a příjemnou vůni. Pěstování ženšenu pětilistého není náročné, téměř bez našeho vědomí dorůstá rostlina značných rozměrů. Obzvláště se jeho pěstování vyplatí, uvážíme-li přemíru jeho pozitivních účinků na zdraví člověka, pro které bývá často nazýván také bylinou nesmrtelnosti či čajem nesmrtelnosti. Pravidelné piti prodlužuje život. Čínská moderní medicína provedla četné výzkumy a potvrdila, že může zpomalovat proces stárnutí díky vysokému množství antioxidantů. Také se doporučuje do redukčních diet, protože dokáže zrychlit metabolismus a rychleji spalovat tuky. Další výzkumy naznačují, že dokáže snížit hladinu škodlivého cholesterolu a naopak zvýšit dobrý cholesterol, následkem toho se snižuje riziko kornatění a ucpávání tepen.
Gynostemma obsahuje minerály hořčík, zinek, fosfor, vápník, mangan, draslík, selen a železo a vitaminy B1, B2, B3, B5, B6, B12, kyselinu listovou, C, E, A a D.Gynostemma má podobné účinky jako Ženšen, ale až 4x silnější účinek. Obsahuje saponiny – účinné látky, velmi podobné těm, které obsahuje Ženšen. V Ženšenu jich je 28, v Gynostemmii až 82! A více účinných látek, jak se v praxi ukázalo, má silnější účinek na člověka.

Pití čaje z Ženšenu pětilistého:
– detoxikujete organismus a odbourává volné radikály
– posiluje imunitní systém
– snižuje hladinu špatného cholesterolu a zvedá hladinu dobrého      cholesterolu
– snižuje riziko kornatění a ucpávání tepen
– potlačuje růst nádorů a tvrdnutí jater
– zlepšuje usínání a snižuje nervozitu
– má imunostimulační vlastnosti, podporuje regulaci imunitního systému
– reguluje tlak
– zmírňuje migrénu
– snižuje riziko rakoviny

Velmi se doporučuje užívat u osob s respiračními onemocněními (například astma), osobám s hypertenzí, cévními chorobami a poškozenými játry.

Příprava: 1 až 2g sušených listů zalijte 250ml vroucí vody (cca 90°) a nechte vyluhovat 5 až 10 minut.
Maximální denní dávka je 6 až 10g. Nepijte na lačný žaludek.

Varování: Pokud užíváte léky na vysoký krevní tlak nebo na uklidnění, konzultujte užívání čaje se svým lékařem, protože Gynostemma může zvýšit účinek těchto léků. Těhotné ženy, kojící ženy a osoby užívající léky by se měli před použitím poradit se se svým lékařem.

Napište si o radu s výběrem květin!

Tento formulář neslouží pro objednávky.

Zpráva bude odeslána na náš e-mail, odpovíme Vám nejpozději do 2 pracovních dnů. Většinou to ale bývá do pár hodin.

Rychlý kontakt

LUKON BULBS
503 61 Lovčice 30

lukonbulbs@mybox.cz
+420 495 482 377
+420 495 482 378

Poradíme vám:


Ing. Pavel Nejedlo